Partnerzy serwisu:
Biznes

Przemysł 4.0 - szansa czy zagrożenie dla firmy?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Data publikacji:
20-01-2025
Ostatnia modyfikacja:
20-01-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Przemysł 4.0 - szansa czy zagrożenie dla firmy?
zdjęcie poglądowe
Przemysł 4.0 to koncepcja, która w dzisiejszym mocno konkurencyjnym świecie staje się niezbędnym elementem determinującym utrzymanie się na rynku. Sprawdźmy, czym dokładnie jest Przemysł 4.0 i co wiąże się z przystąpieniem do cyfrowej transformacji.

Czym jest Przemysł 4.0?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest koncepcja Przemysłu 4.0. To rewolucja cyfrowa, w ramach której firmy z sektora przemysłowego wykorzystują zaawansowane technologie w celu usprawnienia procesów biznesowych i obniżenia kosztów pracy, co przełoży się bezpośrednio na ich konkurencyjność na rynku.

W ramach transformacji na Przemysł 4.0 firmy chętnie korzystają z takich rozwiązań, jak Internet rzeczy, który zdaniem ekspertów jest podstawą do dalszych zmian. IoT to zaawansowana technologia, która wykorzystuje sieć połączonych urządzeń, maszyn i infrastruktury IT w celu dostarczenia wiarygodnych danych możliwych do dalszego analizowania.

Integracja maszyn wyposażonych w czujniki, systemów informatycznych, zmiana modelu biznesowego, którego priorytetem jest kontrola nad procesem - to wszystko najważniejsze cechy rewolucji przemysłowej, która dąży do poprawienia wydajności całego sektora.

Technologie wspierające transformację przemysłową

Przemysł 4.0 to przede wszystkim technologia, z pomocą której firma jest w stanie zrealizować cele stanowiące podstawę istnienia każdej firmy. Przede wszystkim wcześniej wspomniany Internet rzeczy, o którym przeczytamy więcej na stronie IoT internetum (industrial Iot). To technologia zaawansowana, dobrze znana każdemu z nas bez względu na to, czy pracujemy na etacie, jesteśmy przedsiębiorcami, jeździmy inteligentnym samochodem lub posiadamy smart rozwiązania w domu. Wszystko to mieści się w kategorii pojęcia IoT. W przypadku przemysłu technologia ta idzie jednak o krok do przodu, dostarczając bardzo precyzyjnych danych z wielu elementów infrastruktury firmy.

To jednak nie wszystko. Dane gromadzone i przetwarzane w systemach informatycznych są w stanie dostarczyć informacji, na bazie których właściciel może podejmować trudne decyzje biznesowe. Systemy zarządzania produkcją, systemy wspierające zarządzanie zasobami - ich obecność jest niezbędna, gdy mówimy o Przemyśle 4.0. Na koniec automatyzacja. Wykonywana za pomocą algorytmów Robotic Process Automation lub z pomocą technologi AI i ML wpływa na wzrost wydajności przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów procesu.

Szanse i zagrożenia związane z wdrożeniem Przemysłu 4.0 w firmie

Myśląc o tak poważnej inwestycji, jaką jest transformacja cyfrowa w przemyśle, nie możemy ominąć tematu szans i zagrożeń. W kategorii szans nie możemy zapomnieć o wpływie AI na strukturę rynku pracy. Z jednej strony pracownicy fizyczni zostaną zastąpieni przez automatyczne roboty, z drugiej jednak jest to szansa dla inżynierów, specjalistów zarządzania procesami i analityków danych. Przystępując do transformacji, warto też zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa danych, zgodności z prawem i ogólnie pojętą relacją kosztów do potencjalnych zysków.

A te, w zdecydowanej większości przerastają nakłady inwestycyjne. Przemysł 4.0 to przede wszystkim szansa na realizowanie procesów biznesowych w powtarzalny, jakościowy i wydajny sposób, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. To z kolei stanowi podstawę utrzymania konkurencyjności w branży i daje ogromne perspektywy do dalszego rozwoju firmy.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
LTG Cargo
Harting

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

160 km/h z jednym maszynistą - mamy potwierdzenie i termin

Prawo i polityka

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Infrastruktura

Noc parówek w Warszawie, czyli święto tramwajów 13N

Tabor i technika

To nie jest kraj dla nowych inwestycji w kolej

Infrastruktura

Zobacz również:

160 km/h z jednym maszynistą - mamy potwierdzenie i termin

Prawo i polityka

Czyżew: Zakończenie modernizacji stacji jeszcze w tym roku

Infrastruktura

Noc parówek w Warszawie, czyli święto tramwajów 13N

Tabor i technika

To nie jest kraj dla nowych inwestycji w kolej

Infrastruktura

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5